ANASAYFA
 

Kizilayin Tarihçesi

Kizilhaç – Kizilay fikri 19. Yüzyilin ortalarinda dogmustur. 1859 yilinda Isviçreli Henry Dunant’ in Avusturya Imparatorlugu ve Fransiz – Sardinya Birligi arasinda Kuzey Italya’ da geçen Solferino Savasi’ nda karsilastigi olaylardan etkilenmesiyle dogmustur. Savas alaninda insanlar ölü veya tarali olarak yatiyor ve yaralilara tibbi müdahale yapilmiyordu, çünkü o zamanlar savaslarda yaralanan ve hastalanan askerlere organize bir sekilde saglik hizmeti verecek herhangi bir kurulus yoktu.

Henry Dunant ülkesi Isviçre’ ye döndükten sonra Solferino Savasi sirasinda yasadigi deneyimleri anlattigi “Bir Solferino Hatirasi” adli eserini yazarak insanliga çagrida bulunur ve iki önemli fikir sunar; Tüm Avrupa ülkelerinde, hangi ulustan olduguna bakilmaksizin savasta yaralananlara yardim edecek gönüllü derneklerin baris zamaninda kurulmasi ve ülkelerin, yaralilari korumak ve onlara tibbi yardim saglamak amaciyla uluslar arasi anlasmalarda taraf olmasini dile getirir.

Henry Dunant’ in bu fikirleri 1863’ te Isviçre’ de Kizilhaç Komitesinin dogmasini saglar. Dunant ve arkadaslarinin bir araya gelerek olusturduklari bu komitenin dayandigi ana fikir ve ilkeler 22 Agustos 1864 tarihinde 16 ülke delegesi tarafindan imzalanan Cenevre Sözlesmeleri’ nin temelini olusturur.

Söz konusu komite Isviçre bayragindan esinlenerek kendisine koruyucu bsr amblem olarak beyaz zemin üzerine kirmizi bir haç seçer ve Isviçre Hükümeti araciligiyla tüm devletleri bu sözlesmeyi imzalamaya çagirir ve Osmanli Imparatorlugu’ da bu çagriya uyarak 5 Temmuz 1865 tarihinde sözlesmeyi imzalar.

Sözlesmenin imzalanmasina müteakip Osmanli Imparatorlugu, savas alaninda yaralanan askerlere hiçbir ayirim gözetmeksizin yardim amaciyla 11 Haziran 1868 tarihinde “Mecruhin ve Marda-yi Askeriyeye Imdat ve Muavenet Cemiyeti ( Osmanli Yarali ve Hasta Askerlere Yardim Cemiyeti )” ni kurar, söz konusu cemiyet 14 Nisan 1877 tarihinde “Osmanli Hilal-i Ahmer Cemiyeti” , 1923 yilinda Cumhuriyetin Ilaniyla “Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti” , 1935 yilinda Ulu Önder Atatürk’ün önerisiyle “Türkiye Kizilay Cemiyeti” adini, 1947 yilinda “Türkiye Kizilay Dernegi” adini almistir.

Türkiye Kizilay dernegi, 8 Agustos 1868 tarihinde Uluslar arasi Kizilhaç Komitesi tarafindan Uluslar arasi Kizilhaç ve Kizilay Hareketi’ nin bir parçasi olarak taninmis; 7 Nisan 1930 tarihinde de Uluslar arasi Kizilhaç Kizilay Dernekleri Federasyonunun üyesi olmustur.

Kizilay amblemi, devletler Hukuku’ nun ilgili hükümleri geregince, savas zamaninda silahli kuvvetlerin saglik servisleri ile o hükümlerin belirledigi kisi ve kuruluslar için koruyucu ve belirtici isaret olarak kabul edilmistir. Bunlar disinda kalan hiçbir kisi, kurul ve kurum, savasta tarafsizlik ve dokunulmazlik timsali olan bu isareti kullanamaz.

Kizilay, 1876 Osmanli – Rus Savasi’ ndan 1974 Kibris Baris Harekati’ na kadar geçen süre içinde, Türkiye’ nin taraf oldugu tüm savaslarda, cephe gerisinde kurdugu seyyar ve sabit hastaneler, hasta tasima servisleri, donattigi hastane gemileri, yetistirdigi hemsireler ve gönüllü hasta bakicilar araciligiyla savas alaninda yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik’ in, dost ve düsman askerlerinin bakim ve tedavisine yardimci olmus, Türk olsun, düsman olsun savas esirlerine gereken insancil yardimlari yapmis; savastan etkilenen sivil halkin bakimi ve korunmasi için çaba göstermistir.

Türkiye Kizilay Dernegi 1.inci Mesrutiyet’ in ilanindan sonra Istanbul’ da görülen büyük kolera salginindan bu yana yurdumuzda ortaya çikan tüm dogal afetlerde afetzedelerin bakimini, barinagini ve beslenmelerini saglamis; uluslar arasi yardim faaliyetlerine katilmis; ülkemizde hemsirelik egitimi, ilk yardim ve kanla ilgili hizmetler alaninda öncülük yapmis, korunmaya gereksinim duyan pek çok vatandasimiza gereken sosyal yardim ve saglik hizmetleri sunmustur.

Taraf olmadigi savaslardan kaynaklanan acilari dindirmek için de tüm varligiyla çalisan Türk Kizilay Dernegi, Birinci Körfez Savasi’ndan etkilenen ve ülkemize geçmek zorunda kalan on binlerce mülteciye hizmet vermis, Afganistan, Bosna – Hersek ve Irak’ ta savastan etkilenen insanlara yardim elini uzatmistir. Yine Somali ve Filistin basta olmak üzere çatismalarda zarar gören sivil halka Türk halkinin sicacik dost elini uzatmanin yani sira, afetlerden etkilenen çesitli ülkelere de ayni ve nakdi yadim yapmistir.

Tam adi “Türk Kizilay Dernegi” olan kurulus, “Türk Kizilayi’’ ve “Kizilay” adlarini da kullanir. Kizilayin Genel Merkezi Ankara’ dir.

 
Diğer Resimler
 

 
 
 

 

[Sayfanın Başına Git]

Bu web sitesi Türkiye Kızılay Derneği Manisa Şubesinin Resmi sitesidir. Burada yayınlanan yazı, makale, duyuru, bilgi ve belgelerin izinsiz olarak kopyalanması ve herhangi bir yayın organında yayınlanması halinde yasal yollara başvurulacaktır.

 

tasarım: www.todiya.com 2007